کاملترین فایل دانلود پروژه مرمت سرای محمدقلی

یکی از برترین فایل های قابل دانلود با عنوان دانلود پروژه مرمت سرای محمدقلیآماده دریافت می باشد .
دانلود پروژه معماری سرای محمدقلی,موقعیت جغرافیایی سرای محمدقلی,سرای محمدقلی, مرمت سرای محمدقلی, سرای محمدقلی,دانلود پروژه مرمت سرای محمدقل?

دانلود پروژه معماری سرای محمدقلی در90اسلایدپاورپوینت

موقعيت طبيعي و جغرافيائي تبريز

تبريز در ميانه سرزمين آذربايجان در عرض 37 تا 38 درجة شمالي و طول 45 تا 47 درجه شرقي از نصف‌النهار مبدأ در گوشة شرقی جلگه رسوبی همواری واقع شده است كه شيب ملايمی بسوی ساحل شمال شرقي درياچه اروميه دارد و بوسيله چند رودخانه آبياري میشود كه مهمترين آنها آجی‌ چای (تلخه‌ رود) است. مهرانه‌ رود كه از كوههای جنوب تبريز سرچشمه می‌گيرد، از ميان تبريز می ‌گذرد. نقاط مختلف تبريز از 1350 تا 1500 متر از دريای آب‌های آزاد ارتفاع دارد. به سبب وجود كوه‌های مرتفع، تنها راهی كه دريای خزر را به دريايی سياه و قفقاز را به ايران و عراق متصل می‌كند، بايد از تبريز بگذرد. عبور چند راه منطقه‌ای از تبريز، موجب مركزيت تجاری اين شهر شده و بر اهميت آن افزوده است. از جمله بر سر راه قديمی استانبول به هند قرار دارد. از اين رو تبريز بعنوان شهری مهم، همپای تفليس، تهران، اصفهان و بغداد بشمار ميرود.

1. زمين شناسي منطقه تبريز

شناخت ويژگيهاي زمين شناسي منطقه تبريز به سبب وقوع زلزله‌هاي شديد در اين منطقه، اهميت دارد. بارزترين پديده زمين ساختي منطقه آذربايجان، گسلة جوان شمال تبريز است. اين گسله از كوههاي غربي تبريز آغاز مي‌شود و پس از عبور از تبريز به سمت جنوب شرقي ادامه پيدا مي‌كند. گسله شمال تبريز در قرن حاضر فعاليت مشخصي از خود نشان نداده‌است ولي با توجه به وقوع زمين لرزه‌هاي تاريخي در شهر تبريز، خصوصاً زلزلة 1721 ميلادي با شدت 7/6 ريشتر، احتمال فعال بودن اين گسله در حال حاضر زياد است و امكان تجديد حركت آن وجود دارد. شهر تبريز بر اثر وقوع زمين لرزه‌هاي مخرّب گذشته ناشي از اين گسله، بارها ويران شده و گاهي اين ويراني با از بين بردن ده‌ها هزار نفر همراه بوده است.

اقليم شهر تبريز

در نقشه پهنه بندي اقليمي ايران كه در سال 1370 تهيه شده، شهر تبريز در گروه اقليمي 2 در دسته شهرهايي با زمستانهاي شديداً سرد و تابستانهاي معتدل قرار گرفته است كه در طول سال دست كم در سه ماه نياز به گرمايش دارد و شديد ترين گرماي آن در تابستان، نيازي به سرمايش ايجاد نمي‌كند. (لازم به ذكر است كه در سالهاي اخير شاهد ضروري گشتن تجهيز منازل و ساختمانها به دستگاههاي سرمايشي براي روزهاي تابستاني آن بوده‌ايم) براساس مطالعة سازمان هواشناسي كشور، در طول ده‌سال 1985-1976 تبريز بطور متوسط در هرسال هفت ماه يخبندان داشته است. البته مجموع روزهاي يخبندان در هر سال، كمي بيش از 100 روز بوده است. تابستان در تبريز ديرتر از ديگر نقاط ايران شروع مي‌شود و زودتر پايان مي‌پذيرد. گرما در ماه‌هاي تير و مرداد به اوج خود مي‌رسد. بارش در ماه‌هاي سرد، موجب ذخيرة برف در ارتفاعات، بويژه كوه سهند مي‌شود كه به آبياري زمينهاي كشاورزي در همه فصول كمك مي‌كند.

سلسله كوه‌هاي غربي نيز چون سدي مانع نفوذ هواي مرطوب مديترانه به داخل فلات ايران مي‌شود و رطوبت هوا را در دامنه‌هاي خود نگه مي‌دارد. بررسي جهت، شدت و دفعات وزش بادهاي تبريز نشان مي‌دهد كه باد در تمام روزهاي سال و در همة جهات، بر تبريز و پيرامونش مي‌وزد. با اين همه باد شرقي، قوي‌ترين و مداوم‌ترين بادي است كه در تمام سال بر تبريز مي‌وزد و 31% متوسط بادهاي اين منطقه را تشكيل مي‌دهد. اين باد در فصل تابستان بر بادهاي ديگر غلبه يافته و از نيمة خردادماه با گرم شدن هوا، بطور چشمگيري افزايش پيدا مي‌كند بطوري كه در اواخر تيرماه 59% بادها را تشكيل مي‌دهد. از اواسط اسفندماه كم‌كم بر ميزان اين باد افزوده مي‌شود تا در فروردين به حداكثر خود يعني 35% بادهاي منطقه مي‌رسد. سپس رفته‌رفته از ميزان آن كاسته شده و در تيرماه (كه موقع شدت يافتن باد شرق است) به حداقل خود، يعني 14% تنزّل ميكند.

موقعيت عملكردي شهر تبريز

تبريز داراي پيشينه تاريخي طولاني، موقعيت بااهميت ارتباطي، مركزيت سياسي و مبادلات قلمروي گسترده و عملكردهاي اقتصادي و خدماتي وسيع و متنوع است. در گذشته نيز، همين شرايط سبب شدند كه تبريز پس از هر حادثه ويرانگر حياتي و ويراني هاي پي‌در‌پي، مانع تكوين مجدد آن نشده است.

در چند دهه اخير نيز، تبريز داراي اهميت بارز اقتصادي- سياسي، يكي از معدود كانونهاي برجسته شهرنشيني در كشور بوده است. اين شهر در دهه‌هاي اخير جهشي سريع، رشد كرده و از مقياس مركزيت استان گذشته و به كلان شهري با منطقه شهري گسترده مبدل شده است. تبريز در رشد تاريخي خود، همواره با انضمام آبادي‌هاي پيرامون و فضاهاي مناسب گرداگرد شهر، بويژه حول محورهاي ارتباطي، گسترش يافته است. به مرور، رشد، محدود به فضاي پيرامون كنار گذاشته شد و منطقه وسيعتري براي توسعه در نظر گرفته شد. تكوين منطقه شهري از موقعيت، نقش، و عملكردهاي شهر تبريز در مقياس ملي و منطقه‌اي، سرچشمه مي‌گيرد...........................

دانلود پروژه معماری سرای محمدقلی,موقعیت جغرافیایی سرای محمدقلی,سرای محمدقلی, مرمت سرای محمدقلی, سرای محمدقلی,, سرای محمدقلی بازار تبریز,بازار تبریز


مطالب دیگر:
🔥گزارش کارآموزی در کارگاه کامپیوتر🔥گزارش کارآموزی اصلاح ذرت، سويا و سورگوم در ایستگاه تحقیقاتی کشاورزی🔥گزارش کارآموزی چمن و چمن کاری در منطقه 19 شهرداری تهران🔥گزارش کارآموزی ليتوگرافي و چاپ🔥گزارش کارآموزی در آزمایشگاه ارشد هوش مصنوعی و ارشد نرم افزار🔥گزارش کارآموزی مراحل ساخت یک ساختمان🔥گزارش کارآموزی در كارخانه‌ صنعتي پيروزي🔥گزارش کارآموزی در ساختمان اسکلت بتنی🔥گزارش کارآموزی در كارخانه كاشي مريم🔥گزارش کارآموزی مركز تلفن شهيد منتظري🔥گزارش کارآموزی در كارخانه آرد زاودي بندرتركمن🔥گزارش کارآموزی معماری در شهرداری منطقه2🔥نقشه معماری ساختمان 6 طبقه🔥نقشه معماری ساختمان 7 طبقه🔥تحقیق بایدها و نبایدها در رابطه بین معلم و دانش آموز🔥گزارش کارآموزی در شرکت تأسیساتی ساختمانی🔥گزارش کارآموزی احداث ساختمان بتنی🔥گزارش کارآموزی کامپیوتر در اداره گاز استان گلستان🔥گزارش كارآموزي عمران نظارت بر پروژه های اداره كل نوسازي مدارس🔥گزارش کارآموزی حسابداری در دانشگاه آزاد اسلامی🔥گزارش كارآموزي عمران مراحل مختلف اجرایی ساختمان🔥گزارش كارآموزي عمران تصفیه خانه آب و فاضلاب🔥گزارش كارآموزي عمران مطالعات ژئوتکنیک پروژه ساختمانی 110 واحدی🔥گزارش كارآموزي شبكه، سخت افزار، مشاوره و پشتيباني از شبكه هاي كامپيوتري🔥گزارش کارآموزی رشته کامپیوتر در اداره جهاد کشاورزی